Skip links
#AVRUPAMED

Saç
Ekimi

İçindekiler

Overview

Prosedür Süresi

4-6 Saat

Konaklama

-

Anestezi

Lokal veya Sedasyon

İyileşme Süresi

6-8 Ay

Saç ekimi, bölgenin kısımlarından alınan saç köklerinin ense, göğüs, kol ve bacak kıl açıklıklarından dökülmeye dayanıklı olarak taşınmasıdır. Transferlerde en çok tercih edilen şey başın arka kısmında bulunan saç kökleridir. Transferlerde kadın ve erkek arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin erkeklerde başın arkasındaki tüyler DHT (dhidro testosteron) hormonlarına tamamen duyarsızdır.

Bu nedenle hiçbir koşulda saç dökülmez. Yukarıda belirtildiği gibi vücudun diğer bölgelerinden alınan kıl köklerinde aşınma, dökülme veya azalma özelliği yoktur. Ayrıca saç ekimi operasyonu sonrasında dökülebilirler. Bu nedenle başın arkasından alınan saçların ekilmesi gerekir ve bu daha doğru bir uygulamadır.

Kadınlarda ise durum farklıdır. Erkeklerin aksine kadınların hiçbir bölgesinde dökülme özelliği yoktur. Saç dökülmesi kadınlarda sık görülen bir dökülme şeklidir. Bu nedenle erkeklerde yapılan saç ekimlerinin başarı oranı kadınlara göre daha yüksektir. Bilinmesi gereken en önemli faktör, ekilen saçların bazen kalıtsal nedenlerle dökülebilmesidir. Son zamanlarda saç ekimine oldukça yoğun bir talep var.

Dolayısıyla bu, yanlış bilgilere, yaygın hatalara yol açar. Saç ekiminde mutlaka uzmanlar tarafından işlemler yapılmalıdır. Saç ekimi yaptıracak kişinin başarılı olabilmesi için donör bölgede, boyunda yeterli miktarda saç olması gerekir.

FUE Avantajları:

FUE, doğal olarak oluşan bir ila dört kıl gruplarını çıkararak ve bunları kafa derisi bölgesine – tipik olarak saçsız olan alana – ekerek çalışır. Cerrahlar önce bir ila dört saç arasındaki grupları çıkarmak için çalışacaklar. Bu kıl grupları, tipik olarak, çapı 1 mm’den küçük özel bir çıkarma aleti kullanılarak başın yanlarından veya ensenin arkasından alınır. Bu foliküller daha sonra kafa derisinin alıcı bölgesine aktarılır ve güçlü bir stereo mikroskop kullanılarak implante edilir. Doğal olarak uzayacağı gibi, eski saçları taklit etmek için kılları doğru açıyla ekmeye özen gösteriyoruz.
DHI Yöntemi

Hastanemize saç ekimi için başvuranlar öncelikle ekilecek saçların kalitesini belirlemek için çeşitli testler yaptırırlar. Saç yoğunluğu, saçtaki keratin hammaddesinin kalitesi, saçın dayanıklılığı gibi faktörler son derece önemlidir. Sonuçlara bakılarak alınacak greft sayısına karar verilir. DHI yönteminde Choi Pen adı verilen özel bir alet kullanılır. Bu kalem sayesinde saçlar alınır ve ekilir.

DHI sayesinde saçlar uzamaya hazır olarak yeni bölgeye transfer edilir. Saç ekimi sırasında sadece saç kökleri değil, saç büyümesi için gerekli olan yağlar ve kökün korunmasını sağlayan dış zar da saç ile transfer edilir. DHI saç ekiminde iyileşme süreci kısaltılır.